Szkolenie: Współczesna regulacja mechanizmu fortepianu

Zapraszamy na pierwsze szkolenie z serii, organizowanych wspólnie przez Akademię Umiejętności SPSF im. Erwina Stutza i Yamaha Music Europe. Szkolenie odbędzie się w terminie 15-16 października w Poznaniu. Ostatnie 2 miejsca na szkolenie!

Tematem szkolenia jest „Współczesna regulacja mechanizmu fortepianu jako studium przygotowawcze do pracy technika koncertowego na scenie”. Pokazanie wpływu regulacji na akustykę sali, barwę instrumentu oraz subiektywny odbiór przez pianistę.

Nasze spotkanie będzie miało na celu indywidualne podejście do każdego fortepianu z wykorzystaniem podstawowej regulacji, tak żeby mechanizm korespondował z akustyką w fortepianie. Wykorzystując pełne walory mechanizmu i akustyki pomieszczenia. Z naciskiem na pracę na scenie, dostosowując mechanikę do indywidualnych potrzeb pianisty – opowiada Michał Bednarski, jeden z prowadzących szkolenie. – Czasem jest tak, że technik w trakcie strojenia pogubi się z regulacją na scenie przy dwóch różnie brzmiących fortepianach na scenie. Są dwa identyczne mechanizmy i powinno się je identycznie wyregulować, ale jednak jest między nimi różnica. Na szkoleniu pokażemy bazę takiego strojenia – dodaje Michał Bednarski.

W poznańskim salonie pianin i fortepianów Fan dla uczestników szkolenia będą do dyspozycji m.in. dwa fortepiany koncertowe CFX oraz fortepian Bosendorfer.

Salon pianin i fortepianów Fan w Poznaniu

Prowadzący:


Michał Bednarski – absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina z tytułem magistra sztuki. Pierwsze kroki w swojej karierze technika fortepianu stawiał u boku firmy Steinway & Sons, ukończył William Steinway Academy, a w 2011 r. otrzymał dyplom technika koncertowego w Theodor Steinway Academy. Od 2013 roku po dziś dzień współpracuje z firmą Yamaha, kończąc z wyróżnieniem wszystkie możliwe kursy technika fortepianów Yamaha, zarówno te europejskie, jak i kursy w Japonii (grand piano, master oraz concert grand course). Rozwoju dopełnił ostatni kurs w fabryce marki Bosendorfer w Wienner Neustadt, który odbył się w 2022 r. Jednak najważniejszym osiągnięciem jest praca u boku najwybitniejszych pianistów tego świata, na najbardziej wymagających salach koncertowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Szkolił się u taty i dziadka – 4 pokolenie w zawodzie.

Michał Skiba swoje zainteresowanie fortepianem zgłębiał wielopoziomowo, zarówno od strony technicznej, albowiem jest absolwentem Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu jak i  praktycznej, gdyż ukończył klasę fortepianu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Wsłuchiwanie się w intonację i szukanie rozwiązań technicznych zdecydowanie jednak zdominowało jego ścieżkę zawodową, która od 2010 roku wypełniona była  licznymi kursami w tak renomowanych firmach jak:  Stainway & Sons, Yamaha (upright piano i grand piano w fabryce w Rellingen, grand piano oraz  master course w Japoni) czy Bösendorfer.
Swoje umiejętności z powodzeniem wykorzystywał przygotowując instrumenty dla najwybitniejszych pianistów z kraju i z zagranicy w ramach licznych koncertów, festiwali i warsztatów odbywających się w całej Polsce. Na stałe pracuje w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Sebastian Grima – absolwent Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu oraz wydziału artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pierwsze kroki w zawodzie stroiciela stawiał w pracowni korektorów i stroicieli AM w Katowicach gdzie obecnie jest zatrudniony jako kierownik tejże pracowni (pracuje od 2002). Od 2013 roku współpracuje z firmą Yamaha jako ich oficjalny technik koncertowy. Współpracuje z wieloma instytucjami w Polsce, obsługując liczne koncerty, sesje nagraniowe, festiwale. Przygotowuje fortepiany dla największych pianistów na scenach w Polsce oraz za granicą. Jeżeli czas pozwala zajmuje się również renowacją koncertowych fortepianów. Od 2019 roku jest głównym stroicielem Narodowej Orkiestry w Katowicach NOSPR.

Koszt:
800 zł – członkowie SPSF, uczniowie TBF w wieku minimum 18 lat oraz absolwenci TBF z ostatnich pięciu lat, 1500 zł – pozostałe osoby. Koszt obejmuje udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe, serwis kawowy, certyfikat. Dojazd, nocleg i wyżywienie we własnym zakresie.

Zgłoszenia:
Zgłoszenia pod adresem e-mail: sekretariat@spsf.pl. Zgłoszenia przyjmujemy do wyczerpania miejsc. Wpłaty należy dokonywać niezwłocznie od zgłoszenia na szkolenie, na konto bankowe: Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów 65 1440 1387 00000000 0839 8593. Rezerwacja miejsc następuje po dokonaniu wpłaty. Liczba miejsc na szkoleniu ograniczona!

Zgłoszenia:
Zgłoszenia pod adresem e-mail: sekretariat@spsf.pl.

Zgłoszenia przyjmujemy do wyczerpania miejsc. Wpłaty należy dokonywać niezwłocznie od zgłoszenia na szkolenie, na konto bankowe: Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów 65 1440 1387 00000000 0839 8593

Stowarzyszenie pobiera opłatę administracyjną w wysokości 10 proc. wartości kursu w przypadku rezygnacji z warsztatów do 14 dni przed ich rozpoczęciem, gdy jest to krótszy termin opłata wynosi 25 proc. wartości kursu. Rezygnacja na 5 dni i w krótszym terminie, przed szkoleniem jest równoznaczna ze zgodą na pobranie opłaty w wysokości 100 proc. wartości szkolenia. Wysłanie zgłoszenia jest jednoczesną akceptacją tych zasad i podstawą do wystawienia rachunku. Osoby zainteresowane wystawieniem faktury proszone są o przesłanie danych niezbędnych do jej wystawienia.

Szkolenie jest organizowane z głównym partnerem szkoleń Yamaha Music Europe
Scroll to Top