Z wizytą u Petrofa

32 członków Stowarzyszenia z 7 miast pojechało do fabryki fortepianów i pianin „Petrof” w Hradec Kralove zobaczyć na miejscu, jak wygląda proces budowy tych instrumentów muzycznych.

Wizyta w SPSF była w pewnym sensie rewizytą obecności Petrofa w Polsce, podczas Piano Congress 2022 w Warszawie (1-4 września 2022 roku). Warto odnotować, że Petrof wynajął największe (65 metrowe) stoisko podczas tego wydarzenia, sponsorował kolację otwierającą kongres oraz był partnerem dnia otwartego podczas Piano Congress.

Zuzana Ceralová Petrofová podczas Piano Congress 2022 udziela wywiadu dla mediów

Do fabryki Petrofa dojechaliśmy dwoma busami. Pierwszy na 450 km trasie Poznań-Kalisz-Hradec Kralove zabrał kolegów ze Szczecina, Poznania, Sieradza, Turku oraz najwięcej z Kalisza. Drugi bus miał znacznie dłuższy odcinek do pokonania. W 800 km podróż przez Warszawę, Kielce, Kraków, Tychy, Bielsko-Białą zabrali się poza tymi miastami także koledzy z Lublina, Nowego Sącza oraz koleżanka z Tych. Specjalnie ze Lwowa przyjechał najnowszy członek Stowarzyszenia.

W drodze do Hradec Kralove zatrzymaliśmy się na kawę i domowe ciasto u Ryszarda, Artura i Piotra Gazdowiczów,
zwiedzając ich nowy salon fortepianów Piano Centrum w Krakowie

Do Hradec Kralove dojechaliśmy w niedzielę 21 maja w godzinach wieczornych. Nocleg udało się zorganizować w EA Congress Hotel Aldis. W fabryce byliśmy następnego dnia. 5 godzinne zwiedzanie zostało podzielone na trzy części: wizyta w muzeum Petrofa, zwiedzanie całej fabryki (poszczególnych hal) i wizyta w Petrof Showroom/Gallery.

W muzeum Petrofa poznaliśmy historię rodziny i fabryki. Założycielem jest Anton Petrof, który w 1864 roku skonstruował pierwszy fortepian koncertowy. Po roku warsztat ojca zamienił w pracownię budowy fortepianów, a po 30 latach rozpoczął eksport instrumentów do innych krajów.

Obecnie Petrof eksportuje swoje instrumenty do ponad 65 krajów na całym świecie i jest jednym z największych producentów instrumentów muzycznych w Europie. Od 22 lat fabryką kieruje Zuzana Ceralová Petrofová będącą 5. pokoleniem rodziny kierującej fabryką.

Zuzana Ceralová Petrofová otrzymuje honorową odznakę SPSF

Wizyta w fabryce była okazją do bezpośrednich rozmów o bliższej współpracy między SPSF a Petrofem. Zaprosiliśmy firmę do udziału w II edycji Piano Congress, które odbędzie się w 2025 roku. Rozmawialiśmy również o możliwych szkoleniach dla członków SPSF, wyszkoleniu przyszłych techników instrumentów Petrof, większej obecności Petrofa w Polsce i mamy nadzieję, że w przyszłości otwarciu salonu Petrofa w Warszawie.

Wycieczka do fabryka Petrofa była pierwszą taką skalę inicjatywą skierowaną do członków SPSF. W planach są coroczne wyjazd do kolejnych fabryk, ale w tym roku czeka prawdopodobnie jeszcze jedna wyprawa – na przełomie października i listopada.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top