Judyta Fibiger 100. członkiem SPSF

Judyta Fibiger, wnuczka Gustawa Arnolda Fibigera III (ostatniego właściciela Fabryki Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger w Kaliszu) oraz córka Elwiry Fibiger (członka honorowego SPSF) została 100. członkiem Stowarzyszenia. Choć nie jest stroicielem, chce pomagać Stowarzyszeniu m.in. w podnoszeniu prestiżu zawodu, uruchomieniu Branżowego Centrum Umiejętności w Kaliszu oraz wpisaniu stroicieli na listę zawodów artystycznych.

Jest reżyserką, scenarzystką, producentką i pisarką. Producentem wykonawczym filmu „Beats of freedom – Zew Wolności” (2010). Reżyserką: „Political Dress” (2011), „Tomasz Ossoliński. Before The Show” (2014), „Moja Wielka Biba” (2022). Autorką książek: „Świat według Smirnoffa”, „Swego nie znacie – czyli Polska oczami obcokrajowców” oraz „Barbara Hulanicki. Ważne jest tylko jutro”.

Kadry z filmu „Dusza zaklęta w fortepianie”: po lewej zrewitalizowany 170-letni budynek fabryki fortepianów Arnold Fibiger w Kaliszu przy ul. Chopina

Z okazji Roku Rodziny Fibigerów zrobiła film dokumentalny „Dusza zaklęta w fortepianie” o największej polskiej fabryce Fortepianów “Arnold Fibiger”. Po pokazach w 2022 roku – w Krakowie w trakcie Krakowskiego Festiwali Filmowego, prapremierze w Kaliszu i podczas Piano Congress, film dokumentalny Judyty Fibiger można było oglądać w regularnej projekcji w warszawskim Kinogramie. Kilka pokazów odbyło się również w 2023 roku w kaliskim Multikinie. Projekcje filmu zorganizowało również japońskie stowarzyszenie stroicieli i techników budowy fortepianów. Za ten film została nominowana w kategorii kultura do konkursu „Osobowość roku 2022”, organizowanego przez Głos Wielkopolski.

Zwieńczeniem obchodów ponad dwuletniego święta Roku Rodziny Fibigerów był koncert dwóch znakomitych artystów: wybitnego pianisty i kompozytora jazzowego Leszka Możdżera oraz Jakuba Kuszlika, laureata IV nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Zagrali oni na trzecim fortepianie Arnolda Fibigera, odnalezionym w magazynach Centrum Kultury i Sztuki i przekazanym na wniosek SPSF Filharmonii Kaliskiej. Pomysłodawcą i mecenasem koncertu była Judyta Fibiger.

Koncert Leszka Możdżera i Jakuba Kuszlika na fortepianie koncertowym Arnold Fibiger
na zakończenie obchodów Roku Rodziny Fibigerów

– Do niedawna myśleliśmy, że Fibigerowie to zamknięta karta. Tym koncertem pokazaliśmy, że otwieramy ją na nowo – podsumowała koncert na zakończenie obchodów Judyta Fibiger.

Włączenie się Judyty Fibiger w działalność Stowarzyszenia jest kolejnym dowodem na to, że karta Fibigerów otwiera się na nowo.

Judyta Fibiger w trakcie premierowego pokazu filmu „Dusza zaklęta w fortepianie” w warszawskim kinie Kultura

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top