Wyjątkowy Dzień Patrona TBF

Najstarsi uczestnicy corocznych obchodów Dnia Patrona w Technikum Budowy Fortepianów nie pamiętają takiej oprawy tego święta. A wszystko to wydarzyło się w 35. rocznicę śmierci Gustawa Arnolda Fibigera III – założyciela szkoły i jej patrona.

Świętowanie z boku ZSP nr 2
22 stycznia 2024 roku w budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 nie było czuć atmosfery święta. Na korytarzach dominował tłum uczniów z kilku innych szkół znajdujących się w tym budynku. Rytm szkoły wyznaczał dzwonek – sygnalizujący o rozpoczęciu czy zakończeniu lekcji. Zwykły dzień, jakich wiele w roku szkolnym.
TBF za to świętował i to z klasą, ale jedynie w gronie uczniów technikum, znamienitych gości z Elwirą Fibiger (córka Patrona) i Grzegorzem Kulawinkiem wiceprezydentem Kalisza na czele. Technikum będące częścią większego zespołu szkół, nie było zbyt nachalne ze swoim świętowaniem. Z drugiej strony nie ma się co dziwić, bo co ma wspólnego technik strojenia fortepianów czy plastyk z technikiem budownictwa (klasa mundurowa) czy geodetą. Zresztą pomysł łączenia tych szkół (artystycznych w swej istocie) ze szkołami typowo rzemieślniczymi jest dość oryginalny.
Nawet najbardziej eksponowane miejsce (znajdujące się zaraz po wejściu do szkoły) należące do patrona szkoły TBF – Gustawa Arnolda Fibigera III – było szczelnie chronione zamkniętą szybą, bez oznak szczególności tego dnia dla historii tego budynku.

Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza czyta list
od Krystiana Kinastowskiego, prezydenta Kalisza

Z udziałem córki Patrona i władz miasta
Z jednej strony obecność Elwiry Fibiger (córki patrona szkoły i pierwszej Członek Honorowej Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów), z drugiej uczniów i pracowników Gucia (jak mówią o swoim mistrzu) – Leszka Konstanciaka i Sylwestra Kowalczyka (członków SPSF) podniosły znaczenie tego dnia. Nie zabrakło również Zbigniewa Mielżyńskiego, który najdłużej pracował z Gustawem Arnoldem Fibigerem III. Rangę wydarzenia podkreśliła również obecność przedstawicieli kaliskiego ratusza: Grzegorza Kulawinka (wiceprezydenta Kalisza), Mariana Durleja (przewodniczącego Komisji Edukacji Rady Kalisza) czy Eweliny Dudek (naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu miasta Kalisza).

Od lewej na zdjęciu: Leszek Konstanciak, Marcin Kaftanowicz (nauczyciel zawodu w TBF), Sylwester Kowalczyk, Elwira Fibiger, Zbigniew Mielżyński, Janusz Matuszewski (dyrektor ZSP nr 2)

Młodzież i kadra na wysokości zadania
Po przemówieniu Elwiry Fibiger, władz miasta, dyrektora szkoły czy Zbigniewa Mielżyńskiego młodzież przygotowała piękną inscenizację historyczną, opowiadającą o życiu Gustawa Arnolda Fibigera III, po czym odbył się koncert na dwa fortepiany. Zwieńczeniem głównych uroczystości było odsłonięcie portretu Gustawa Arnolda Fibigera III autorstwa Jakuba Multana.
Obchody Dnia Patrona zakończyły się projekcją filmu Judyty Fibiger „Dusza zaklęta w fortepianie”.

Wizerunek Gustawa Arnolda Fibigera III autorstwa Jakuba Multana
w ramach wystawy „Słynni Kaliszanie”

Po uroczystościach delegacja szkolna w obecności Elwiry Fibiger zapaliła znicz na grobie Gustawa Arnolda Fibigera III, na cmentarzu protestanckim w Kaliszu.

Elwira Fibiger składa kwiaty przed rodzinnym grobem

Po raz pierwszy kadra nauczycielska i uczniowie pokazali, że można zorganizować taką uroczystość na poziomie, na jaki ta szkoła zasługuje. Pokazali tym samym, że mimo wielu trudności – lokalowych, finansowych, sprzętowych czy rekrutacyjnych duch jej założyciela jest obecny w szkole. Nie poddają się mimo wielu przeciwności losu. Mamy nadzieję, że nastaną lepsze czasy dla Technikum Budowy Fortepianów, a SPSF niezmiennie będzie ambasadorem tej szkoły.

Transmisja live z uroczystości Dnia Patrona jest dostępna na facebooku SPSF.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top