Polski fortepian koncertowy zagrał w Sejmie

22 maja br. po raz pierwszy w historii Sejmu zagrał polski fortepian koncertowy Arnold Fibiger, na którym krótki recital dał wybitny pianista jazzowy Adam Makowicz. Wcześniej, w sejmowej sali imienia Jacka Kuronia, odbyła się projekcja filmu w reżyserii Judyty Fibiger „Dusza zaklęta w fortepianie”.

Splot różnych wydarzeń nadaje innego znaczenia wcześniej spodziewanym przedsięwzięciom. Zaplanowany pokaz filmu dokumentalnego w Sejmie, koncert na polskim fortepianie koncertowym w Sejmie, seria wydarzeń w Ministerstwie Kultury wokół stroicieli i nagle, dzień przed tym wydarzeniami – 21 maja br. dociera do nas informacja o śmierci Jana A.P. Kaczmarka, wybitnego kompozytora. „Dusza zaklęta w fortepianie” jest ostatnim filmem, do którego skomponował muzykę i ostatnim, w którym wystąpił.

Spotkanie w Sejmie rozpoczęło się od uczczenia minutą ciszy Jana A.P. Kaczmarka. Oglądamy historię kilku pokoleń rodziny Fibigerów, największego polskiego fortepianu koncertowego i Kalisza – najstarszego polskiego miasta, miejsca bez którego to wszystko nie byłoby możliwe. Oglądamy film ze świadomością, że Jana A.P. Kaczmarka już nie ma wśród nas. Została z nami jego muzyka. I znów są łzy wzruszenia – u kobiet i mężczyzn.

Po projekcji filmu, co przyznała Marta Cienkowska, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dobrze się stało, że stroiciele fortepianów są na agendzie ministerstwa. Wspólnie ze specjalistami Departamentu Szkolnictwa Artystycznego od kilku miesięcy pracujemy przynajmniej w 4 obszarach, które w perspektywie kilku miesięcy zmienią kształcenie i wykonywanie zawodu stroicieli fortepianów w Polsce.

Długo zastanawialiśmy się, kto powinien w tak symbolicznym miejscu zagrać na fortepianie Arnold Fibiger. Aż spełniło się marzenie Elwiry Fibiger, by na tym fortepianie zbudowanym przez jej ojca zagrał sam Adam Makowicz.

– Czekałam na to prawie 30 lat. Pamiętasz, jak przyszłam do Ciebie za kulisy i spytałam, czy zagrasz kiedyś na fortepianie Arnold Fibiger? A Ty odpowiedziałeś, że zagrasz – przyznała po koncercie w Sejmie wzruszona Elwira Fibiger, kierując te słowa do Adama Makowicza.

Świat polityki jest trudną materią, bo trudno znaleźć osobę, która bez kalkulacji politycznych, chce coś zrobić dla konkretnej grupy zawodowej. Wybór Sejmu, jako miejsca tego wydarzenia był ryzykownym przedsięwzięciem, ale zgodziliśmy się na to, tylko dlatego, że stała za tym poseł Barbara Oliwiecka. Jak przyznał w swoim wystąpieniu Szymon Jasnowski (prezes SPSF), poseł Barbara Oliwiecka jako kaliszanka jak mało kto rozumie, jak ważny jest fortepian. Kalisz na muzycznej mapie polski jest stolicą fortepianu. 300 lat tradycji produkcji instrumentów muzycznych, miejsce produkcji tak wspaniałych fortepianów jak Arnold Fibiger oraz edukacji większości stroicieli w Polsce. W naszych działaniach możemy liczyć na wsparcie poseł Barbary Oliwieckiej.

Są punkty przełomowe, które zmieniają rzeczywistość. Czasem trzeba czekać na nie kilka lat. Coś co kiedyś wydawało się niemożliwe, realizowane przez odpowiednie osoby w odpowiednim okolicznościach staje się rzeczywistością. Przed stroicielami w Polsce zaczyna się nowe otwarcie. Szczegóły wkrótce.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Paweł H. Olek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top