Polski fortepian zagra w Sejmie

Takiego wydarzenia jeszcze w Sejmie nie było. Największy polski fortepian, wyprodukowany w 1938 roku usłyszą goście specjalnego wydarzenia. 22 maja o godz. 16.00 odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Dusza zaklęta w fortepianie” połączona z recitalem Adama Makowicza na fortepianie koncertowym Arnold Fibiger. Patronat honorowy objął Pan Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu RP.

Czy fortepian ma duszę? Jeśli tak, to czym ona jest? Czy jest nieuchwytna – czy może jej twórcą jest konstruktor fortepianu? Jednym z nich był urodzony w Kaliszu w 1912 roku Gustaw Arnold Fibiger III. Jego pasja tworzenia instrumentów przetrwała nawet w czasach, gdy po wojnie zabrano mu rodzinną fabrykę. Kim był? Walczącym w obronie Warszawy Polakiem o niemieckich korzeniach, wielkim patriotą, ale również jedynym w Polsce konstruktorem fortepianów, który doprowadził do rozwoju przemysłu muzycznego w naszym kraju.

Choć fortepianów w Polsce nie produkuje się już od kilkunastu lat, to nadal Polska jest potęgą w światowym przemyśle fortepianowym. To w Kaliszu działa największe na świecie zagłębie firm remontujących pianina i fortepiany. To również w Kaliszu funkcjonuje jedna z trzech szkół w Europie ucząca zawodu strojenia i budowy fortepianów na poziomie kształcenia średniego. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie Gustaw Arnold Fibiger III, który był ostatnim właścicielem kaliskiej fabryki fortepianów Arnold Fibiger i założycielem blisko 70 lat temu Technikum Budowy Fortepianów.

O tym m.in. opowiada film dokumentalny „Dusza zaklęta w fortepianie” w reżyserii Judyty Fibiger, wnuczki Gustawa, który będzie miał specjalny pokaz w sali imienia Jacka Kuronia w Sejmie. Po projekcji filmu krótki koncert zagra Adam Makowicz na wielkim fortepianie koncertowym Arnold Fibiger (280 cm), skonstruowanym w 1938 roku przez 26-letniego Gustawa Arnolda Fibigera III. Do wybuchu II Wojny Światowej powstało zaledwie 11 sztuk tego instrumentu. Pochlebne opinie o instrumentach z Fabryki Fibigera wyrażali m.in. tacy wielcy artyści, jak Artur Rubinstein czy Józef Wieniawski. Odbudowę tego fortepianu przeprowadzono w 2022 roku. Obecnie jest użytkowany przez Filharmonię Kaliską. 

Udział w wydarzeniu pod patronatem Marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni zapowiedzieli m.in.:
Marta Cienkowska – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Barbara Oliwiecka – Poseł na Sejm RP
Krystian Kinastowski – Prezydent Kalisza
Grzegorz Kulawinek – Wiceprezydent Kalisza
Artur Szklener – Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
Stanisław Leszczyński – Wicedyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, członek honorowy SPSF
Paweł Sroczyński – Kanclerz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina
Joanna Ławrynowicz-Just – Kierownik katedry fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina
Krzysztof Jabłoński – Pianista, szef Wydziału Fortepianu i Instrumentów Klawiszowych w The Chinese University of Hong Kong
Mariusz Klimsiak – Dziekan Wydziału Instrumentalnego i kierownik Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
Jarosław Drzewiecki – Pianista, profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, członek honorowy SPSF
Krzysztof Sowiński – Dziekan Wydziału Instrumentalistyki, Wykonawstwa Historycznego, Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Poznaniu
Marcin Elbanowski – Kanclerz Akademii Muzycznej w Poznaniu
Gabriela Parczyńska – Yamaha Music Europe, oddział w Europie
oraz Elwira Fibiger (Prezes Honorowa SPSF, córka Gustawa Arnolda Fibigera III) i Judyta Fibiger (Wiceprezes SPSF, wnuczka Gustawa Arnolda Fibigera III).

Ze Stowarzyszenia swój udział potwierdzili: Jarosław Bednarski, Andrzej Chabracki, Szymon Jasnowski, Sylwester Kowalczyk, Zbigniew Kozera, Leszek Ostrowski, Bohdan Szydzisz, Andrzej Włodarczyk, Jarosław Zając.

Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów (SPSF), przy wsparciu Pani Poseł Barbary Oliwieckiej. Jest częścią szerszych działań, które SPSF podejmuje wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kierunku wpisania stroicieli fortepianów na listę zawodów artystycznych, zbudowania nowej podstawy programowej przy kształceniu stroicieli w wybranych szkołach muzycznych II stopnia oraz objęcia kaliskiego Technikum Budowy Fortepianów nową formą nauczania przyszłych stroicieli. Stowarzyszenie podejmuje również działania w kierunku wpisania kaliskiego przemysłu fortepianowego na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top