10. szkolenie dla uczniów TBF

11 uczniów Technikum Budowy Fortepianów uczestniczyło w szkoleniu organizowanym przez Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów.

Szkolenie „Strojenie fortepianów i pianin – podstawy” odbyło się w Kaliszu, w terminie 20-22 września br. i było prowadzone przez Szymona Jasnowskiego, prezesa SPSF. uczestnikami szkolenia byli uczniowie z klas 2-5, w tym 3 dziewczyny.
– Nie dajcie sobie wmówić, że nie pasujecie do tego zawodu. Na całym świecie, połowa stroicieli to kobiety. Czas i by w Polsce więcej kobiet stroiło – zwrócił się prezes SPSF na początku szkolenia do trzech uczennic TBF.

Szkolenie rozpoczęło się 20 września (w piątek) od uczestnictwa w próbie generalnej przed koncertem „Welcome Back Adam”, w której Adam Makowicz grał z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Kaliskiej. Odbyła się w auli Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Po próbie, uczniowie uczestniczyli w pokazowej regulacji repetycji mechanizmu, strojenia i intonacji fortepianu przed koncertem.

Na zakończenie pierwszego dnia szkoleniowego, uczniowie mogli zapoznać się z budową mechanizmu pianinowego i fortepianowego, w oparciu o ich modele. Mogli wykonać podstawowe czynności regulacyjne na tych modelach.

Drugiego i trzeciego dnia (21-22 września, sobota-niedziela) szkolenie odbyło się w sali konferencyjnej hotelu Komoda. 11 uczniów TBF do dyspozycji miało fortepian i pianino Schimmel oraz pianino Calisia. To był czas, gdzie każdy z nich mógł przećwiczyć jak stroić pianino oraz fortepian.

Na zakończenie szkolenia, uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w szkoleniu oraz wypełnili ankiety sympatyka SPSF, dzięki czemu będziemy mogli przesyłać im materiały edukacyjne.

To było 10. szkolenie, jakie SPSF zorganizował dla uczniów TBF w ciągu ostatnich 10 lat. W tym czasie we wszystkich szkoleniach uczestniczyło ponad 200 uczniów Technikum.

Szkolenie „Strojenie fortepianów i pianin – podstawy” dla uczniów mogło być bezpłatne, dzięki nieodpłatnemu:
– prowadzeniu szkolenia przez Szymona Jasnowskiego, prezesa SPSF
– wypożyczeniu instrumentów dzięki uprzejmości Pana Pawła Szymkowiaka, dyrektora generalnego fabrykę fortepianów Schimmel Pianos,
– użyczeniu sali konferencyjnej w hotelu Komoda przez właścicieli hoteli – Margot i Cezarego Suszyńskich,
– użyczeniu sali dydaktycznej i umożliwienia strojenia pokazowego w budynku Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM, dzięki uprzejmości Pani Marii Buzińskiej, kanclerz UAM.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie! Wkrótce zorganizujemy kolejne szkolenie.

Scroll to Top