Fortepian polski: Fibiger 1935

Kaliskie centrum a peryferia romantycznej pianistyki” to temat ostatniego spotkania (1 grudnia) – tym razem poświęconego fortepianom Arnolda Fibigera.

Kaliska fabryka Fibigerów, przemianowana po II wojnie światowej na „Calisię”, była jednym z najważniejszych centrów wytwórstwa fortepianowego na ziemiach polskich w historii. W przededniu mrocznych czasów wojennej zawieruchy osiągnęła apogeum swojej świetności – podobnie jak romantyczna tradycja pianistyczna, stopniowo zamierająca w kolejnych dekadach XX wieku. Ostatnie spotkanie w ramach cyklu poświęcimy podsumowaniu rozmaitych wątków związanych z  historycznym i kulturowym rezonansem „ery fortepianu”. Gościem spotkania osnutego wokół fortepianu Fibigera z lat trzydziestych XX stulecia będzie jego „daleki kuzyn z Wiednia”, starszy o niemal 150 lat. Zapraszamy na wieńczące cykl spotkanie pełne niespodzianek, także muzycznych.

Charakterystyka instrumentu: fortepian koncertowy Arnold Fibiger o nr fabrycznym 19973 długości 240cm, zbudowany w 1935 roku. Konstrukcja oparta na solidnej ramie żeliwnej z krzyżowym układem strun. Rama w formie okienkowej. W sekcji basowej i wiolinowej zastosowano agrafy, dwa pola dyskantowe z dociskiem śrubowo-sztabowym. Korpus fortepianu oparty na formie pięciu kantów. Owinięcia wykonane w systemie klejenia formy i łączenia na kantach. Wnętrze korpusu oraz lewa strona dekla górnego wyklejone jasną okleiną tzw. czeczotą. Na korpusie, nakrywie klawiaturowej i pulpicie widoczne wstawki z okleiny orzech korzenny. Nogi, lira i cokoły z bogatą ręcznie wykonaną sznycerką. Klawiatura z zakresem 74 oktawy, klawisze białe pokryte oryginalną kością słoniową, półtony wykonane z drewna hebanowego. W fortepianie zastosowano mechanizm podwójnej repetycji tzw. system angielski. W roku 2020 przeprowadzono generalny remont m.in. z wymianą strojnicy, strun, kołków, młotków i wszystkich zużytych skórek i filców. Strojony do częstotliwości kamertonowe 442HRc. Przedstawiony fortepian marki Arnold Fibiger model 240 jest jedynym egzemplarzem na świecie. 

Fortepian Arnold Fibiger model 240 pochodzi z kolekcji Kowalczyk Piano.

Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów realizuje projekt „Fortepian polski. Sztuka – nauka – rzemiosło” dofinansowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (inwestycja A2.5.1). Kwota dofinansowania 81 992 zł.

Scroll to Top