Fortepian polski: Pehlke, Stettin 1850

Fortepian został zaprezentowany 12 października podczas pierwszej prelekcji „W kręgu domowego muzykowania”.

Inaugurujące cykl spotkanie zostało poświęcone domowemu muzykowaniu przy fortepianie, które w XIX wieku należało do najbardziej popularnych i powszechnych praktyk muzycznych.

W podróży przez polskie salony towarzyszył dźwięk unikatowego instrumentu stołowego ze Szczecina, wyprodukowanego tamże w połowie XIX stulecia. Usłyszeliśmy muzykę, która rozbrzmiewała w ówczesnych salonach: miniatury, stylizowane tańce, transkrypcje operowych arii i muzyki symfonicznej.

Charakterystyka fortepianu
Fortepian stołowy fornirowany mahoniem płomienistym z oryginalną, zabytkową substancją zachowaną w całości. Jest instrumentem prostostrunnym z ramą półmetalową, mechaniką angielską o pojedynczym działaniu z młotkami oklejonymi skórą. Naciąg instrumentu w zakresie strun gładkich bichord, struny basowe bichord i pojedyncze. Jeden to jeden z dwóch znanych fortepianów stołowych tej marki. Klawiatura obejmuje 6 i 1/2 oktawy (C1-a4). Wymiary: 182 cm x 88 cm x 92 cm. O wyjątkowości tego instrumentu przesądza fakt, że w kręgu ziem polskich fortepiany stołowe nie były szczególnie popularne, zaś wytwórcy szczecińscy nastawieni byli przede wszystkim na produkcję pianin.

Instrument pochodzi z Pracowni Pianin i Fortepianów Andrzeja Włodarczyka ze Słupna k/Radzymina.

Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów realizuje projekt „Fortepian Polski. Sztuka – nauka – rzemiosło” dofinansowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach Inwestycji A2.5.1 Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Kwota dofinansowania 81 992 zł.

Scroll to Top