członek SPSF

Zbigniew Mielżyński

Obszar działalności

województwo
Biografia

Zbigniew Mielżyński jest w zawodzie od 60 lat. Kończył Technikum Budowy Fortepianów pod kierunkiem Gustawa Fibigera (1967). W Fabryce Pianin i Fortepianów Calisia pracował od 1967 roku. Był korektorem mechanizmu. W tym czasie wykonał ok. 450 korekt fortepianów.
Był mistrzem działu fortepianu w Calisii, po odejściu z fabryki Gustawa Fibigera. Przez 12 lat był instruktorem zawodu korektora w Technikum Budowy Fortepianów. W 1975 roku ukończył kurs regulacji fortepianów Steinway w Warszawie (organizowany przez Rolfa Dreschera). Następnie złożył klawesyn – flamandzki wirginał.
W 1983 roku założył w Kaliszu pierwszy prywatny zakład naprawy instrumentów klawiszowych. Wspólnie z Leszkiem Konstanciakiem jest właścicielem trzech patentów na naprawdę strojnic fortepianowych i den rezonansowych. W 1984 roku był współzałożycielem pierwszego Stowarzyszenia Korektorów i Stroicieli Fortepianów. W 1993 roku przeprowadził remont jedynego fortepianu Fibiger z podwójną repetycją.
W 1997 roku zorganizował w Legnickiej Fabryce Fortepianów i Pianin dział produkcji fortepianów i ustawił proces technologiczny. W firmie Abiz Factory (przejętej potem przez Schimmela w Kaliszu) zorganizował wytwórnię fortepianów. Przeszkolił w tym celu 8 korektorów fortepianów, wykonał 82 rysunki części do produkcji, a przez 5 lat wykonano 250 instrumentów. Pracę zawodową kończył w firmie Schimmel, w której pracował przez 5 lat jako kierownik.
Jego specjalizacją są przeróbki instrumentów:
– fortepianu Schidemayer z 85 na 88 klawiszy (rama, mostki mechanizm klawiatura, struny, strojnica) – wykonał ponad 300 takich przeróbek,
– przeróbki mechanizmu w fortepianie Blüthnera Patent na repetycyjny (rysunek klawiatur i mechanizmów),
– przeróbki fortepianu Kerntopf z 85 na 78 klawiszy,
– przeróbki pianoli Steinway (modele M, O, K, A, B, D, I) – wykonał ponad 300 takich przeróbek.
W 2016 roku zorganizował w Kaliszu koncert z orkiestrą symfoniczną na 21 fortepianów.

Scroll to Top