Strojenie fortepianów w teorii i praktyce – książka do pobrania

Publikujemy najnowszą książkę Janusza Starzyka „Strojenie fortepianów w teorii i praktyce”. Książkę w formacie pdf – za zgodą autora – można pobrać nieodpłatnie tylko ze strony Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów.

Ukazała się pierwsza na polskim rynku książka dotycząca strojenia fortepianów. Choć w Polsce od 70 lat działa jedna z trzech szkół w Europie ucząca strojenia – Technikum Budowy Fortepianów, a w Kaliszu jest największe na świecie zagłębie firm zajmujących się renowacją fortepianów dotychczas nie ukazała się polskojęzyczna publikacja dotycząca strojenia fortepianów.

Informacje o zasadach strojenia są przekazywane ustnie, na podstawie szkolnych notatek, obcojęzycznych publikacji lub m.in. z przetłumaczonej na język polski książki z lat 70-tych XX wieku radzieckich autorów „Naprawa i strojenie fortepianów i pianin” Iwana Fadiejewa i Siergieja Allona. Cena 1 egzemplarza tej książki w serwisie allegro.pl dochodzi nawet do 450 zł. To pokazuje, z jak dużym brakiem polskojęzycznej publikacji mierzymy się.

Lukę tę wypełnił lubelski stroiciel i członek Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów – Janusz Starzyk. Napisał książkę o strojeniu pod tytułem „Strojenie fortepianów w teorii i praktyce”.

Książkę można pobrać pod linkiem:
Janusz Starzyk „Strojenie fortepianów w teorii i praktyce”

Od autora: fortepian jest skomplikowanym instrumentem, w którym około 230 strun powinno generować dźwięki o 88 wysokościach. Stroiciele fortepianów mają za zadanie tak ustawić wysokości dźwięków, aby całość zadowalała wykonawców i słuchaczy. Stroicielowi oprócz wiedzy i wrażliwości muzycznej potrzebna jest znajomość fizyki, mechaniki i matematyki. Przez wiele lat zbierałem informacje na temat działania fortepianu, zasad strojenia i drgań strun. W tej publikacji postarałem się przedstawić podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą strojenia fortepianów.

W książce tej autor przedstawia podstawowe wiadomości o falach; wyjaśnia czym jest dźwięk i jego barwa. Z tej publikacji można dowiedzieć się, jakie zjawiska zachodzą w strunach oraz o rodzajach strojów. Nie zabrakło również rozdziału zawierającego praktycznych porad związanych ze strojeniem.

– Mam świadomość, że jest to publikacja trudna, napisana w pewnym obszarach językiem hermetycznym, dlatego zdecydowałem się ją udostępnić nieodpłatnie za pośrednictwem strony Stowarzyszenia – przyznał Janusz Starzyk.

Jest to druga książka Janusza Starzyka na przestrzeni dwóch lat. Poprzednia „Szkice z dziejów polskiego przemysłu fortepianowego XX wieku” była poszerzeniem artykułów publikowanych na stronie stroiciele.pl dotyczących producentów fortepianów.

Janusz Starzyk strojeniem, naprawą pianin i fortepianów zajmuje się zawodowo od 1985 roku. Dyplom mistrzowski otrzymał w 2002 roku. Obecnie opiekuje się instrumentami w kilkunastu szkołach muzycznych na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego (m.in. w Zamościu, Krośnie, Szczebrzeszynie, Tomaszowie Lubelskim, Rymanowie). Współpracuję także z instytucjami kultury w regionie. Interesuje się historią fortepianów i pianin.

Wystąpił na trzech edycjach Konferencji Instrumentologicznej w Ostromecku z wykładami: w 2017 roku z „Produkcja fortepianów i pianin w PRL”, z 2018 roku z „Fizyka drgań strun i wpływ budowy fortepianu na powszechną akceptację stroju równomiernie temperowanego”, a w 2019 roku z „Strój mezotoniczny i nierównomiernie temperowany w praktyce”. Podczas Piano Congress 2022 wygłosił referat na temat „Polskiego przemysłu fortepianowego XX wieku”.

Książkę można pobrać pod linkiem: Janusz Starzyk „Strojenie fortepianów w teorii i praktyce”

Scroll to Top